Terlik Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

terlik seçimi

Tüm yıl boyunca ayaklarımızı kalın botlardan ve ayakkabılardan arındırıp onlara havalı terlikler vermek için sabırsızlıkla bekledik! Yaz geldiğinde plaja gitmek veya arka bahçede keyif yapmak gibi değişen aktiviteler dışında giyim tarzı da değişiyor. Özellikle vücudun ağırlığını taşıyan ve bütün gün yorulan ayakların hava alan ve konforlu ayakkabılara geçiş yapması gerekiyor. Havadar olması ve şık aksesuarlarla her yerde giyilebilmesi terlik seçimi yapanları en çok cezbeden özellikler arasında yer alıyor. Tatlı veya şık görünümü dışında terlik seçimi yaparken bir o kadar da terliğin özelliklerine dikkat etmek gerek. Moda uğruna ayak sağlığından vazgeçmek ileride çok daha büyük sağlık ve konfor problemlerine yol açabilir. O nedenle doğru numara, topuk boyu ve ayak desteği gibi özellikleri terlik seçimi yaparken göz önüne almak gerekiyor. Terliğin nerede, ne sıklıkla giyileceği ve hangi amaçla alındığı da terlik seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken sorulardan bazılarıdır.

 

Terlik Seçimi Yaparken Şık Olmak: Topuklu Terlikler

Şeffaf bantlı veya taş süslemeli topuklu terlikler şık olmakla birlikte kullanışlı bir terlik seçimi yapmak için idealdir. Aksesuarlara sahip olan terlikler her zaman modaya daha uygun görünür. Bununla birlikte doğru topuk boyu seçildiğinde ayak sağlığına katkıda bulunur. Hem ayak sağlığını önemsiyor hem de müşterilerimiz için şık topuklu terlikler tasarlıyoruz. İnternet sitemizi ziyaret ederek tarzınıza en uygun topuklu terliği seçebilirsiniz. Deri bantlı, hasır örgülü veya şeffaf bantlı süslemeli topuklu terliklerle yazın modasını takip edebilirsiniz. Giyeceğiniz farklı kombinlerdeki kıyafetler için uygun fiyatlarımızdan yararlanarak birden fazla terlik alabilirsiniz. Şıklığın ve modaya uyumun yanında ayak sağlığını korumak için topuklu terlik seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenlere şöyle bir bakalım.

 

Doğru Terlik Seçimi İçin Numaranın Önemi

Topuklu terlik giyerken sık rastlanan durumlardan biri parmakların önden fırlaması veya topuğun arkadan fışkırmasıdır. Şıklığa gölge düşürebilecek sorunları engellemek için terlik tabanlığının kaydırmaz olduğundan ve ayak numaranıza tam oturduğundan emin olmalısınız. Küçük veya büyük gelen terlikler ayağın içeride çok fazla hareket etmesine sebep olur. Bu durum hem rahatınızı bozar hem de kötü bir görünüme neden olur. Zaten sıcakla birlikte ayağın şişebilme ihtimalini göz önüne alın ve ayağın kıpırdaması için yeterli olacak boşluğa sahip terlikleri tercih edin. 

 

Terliğin Rahatlığı İçin Taban Çukuruna Dikkat Edin

Sandaletler, terlikler ve babetler ayağın rahat etmesi ve hava alması için tasarlanmıştır. Daha hafif ve daha esnek olacak şekilde tasarlanan ayakkabılarda bazen taban çukurunda bulunan destek kaybolur.  Ayak sağlığını korumada yardımcı ve rahatlık veren bu detay terlik seçimi yaparken çok önemlidir. Özellikle topuklu terliklerde ayak parmakları öne doğru kayacağından taban çukurundan alınacak desteğe ihtiyaç duyulur. Ayaklara ve bedene ihtiyaç duyduğu desteği vermesi için taban kemerine uygun terlikleri seçmeniz önerilir. 

 

Terlik Seçimi Yaparken Topuk Uzunluğu Nasıl Olmalıdır?

Topuklu terlikler ve sandaletler özellikle her yaz moda olan tarzlardan biridir. Ufak topuklar ayaktaki baskının hafifletilmesine yardımcı olurken yazın cıvıl cıvıl havasına uyum sağlar. Çok düztabanı olan terlikler giymek ağırlığın vücuda eşit şekilde dağılmasını engeller. Topuklu boyu yaklaşık 5 cm’yi geçmediği sürece ayak sağlığının korunmasına yardımcı olur. 

Tüm sıcak havalarda rahatlıkla giyebileceğiniz şık ve kullanışlı topuklu terlikleri sizler için hazırladık.  İnci detaylı rengarenk terlikler yaz akşamlarınıza şıklık katacak. Triko topuklu terlikler ise hem gündüz hem gece giyebileceğiniz sadelikte ve bir o kadar da şık! Şıklık denildiğinde diğer bir seçenek topuklarında süslemesi olan terlikler oluyor. Eğer gündelik olarak giyeceğiniz ancak çok spor olmasını istemediğiniz bir terlik arıyorsanız; deri şeritli mor, turuncu veya beyaz renkteki terliklere göz atmadan ne alacağınıza karar vermeyin deriz. 

 

Evde Terlik Seçimi Peluş Terlikler

Terlikler, günlük yaşamda birçok pratik kullanıma hizmet eden rahat ve önemli ayakkabılardır. Her şeyden önce mevsim koşullarına uygun olarak üretilirler. Kışın ayakları ısıtan peluş terlikler yazın ise ayaklara hava aldıran açık terlikleri bulmak oldukça kolaydır. Terliğin hem ev içerisinde hem dışarısında giyiliyor olması onu dolabımızdan eksilmeyen parçaların başında getirir. Rahat ve kullanışlı olmalarının yanı sıra güzel görünümleriyle de gönlümüzü fetheden pelüş terlikleri şimdiden kış için hazırlayabilirsiniz.

 

Doğal Malzemelerle Yapılmış Ev Terlikleri

Ervaninbutigi.com olarak evde giyeceğiniz terliklerin en iyi ve mümkün olduğunca en yüksek konforlu terlikler olması için çalışıyoruz. Ev terliklerinin yapımında peluş kullanıyoruz. Böylelikle neredeyse üç mevsimde de rahatlıkla kullanılabiliyorlar. Üstelik pofuduk görünümleriyle insanın içini ısıtan sevimli bir havaları var. Kış aylarında çok üşüyenlerin kat kat çorap giyme derdine son vereceği pofuduk terliklerle tanışması için internet sitemizi ziyaret etmesi yeterli. Peluşun doğal özellikleri, ayağın şekline uyum sağlayan ve yüksek derecede rahatlık veren esnek bir o kadar da dayanıklı terlikleri oluşturur. 

 

Ev Terlik Seçimi Yaparken Rahatlığa ve Zevkinize Danışın

Evin içerisinde dışarıda olduğumuzdan daha rahat olmayı arzularız. Pijamalarımızı tamamlayacak sevimli pofuduk terliklerin rahat olması çok önemlidir. Ayağı saran ancak boğmayan terliklerle tüm gün evin içerisinde rahatça dolaşılabilir. Üstelik terlikler nerede olursanız olun tarzınıza uyum sağlamak için oldukça uygundur! Çok çeşitli olması terlikleri her tarz giyim için giyilebilir kılar. Stilinize uyan terlikleri seçmekten ve cesurca giymekten korkmayın. Değişik renkleri ve modelleri deneyerek eğlenceli, şık ve rahat bir ayakkabı deneyimi yaşayabilirsiniz. 

 

Terlik Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Ayakkabılar arasında en çok rahatlık vadeden modellerden biri terliklerdir. Hafif, esnek ancak dayanıklı terlikler herkesin dolabında mutlaka bulunması gereken ayakkabılardandır. Terlik seçimi yaparken nerede giyileceği en önemli sorular arasında yer alır. Bununla birlikte terliğin ne kadar sıklıkla giyileceği de bir diğer sorudur. Eğer evin içerisinde sürekli giyilecek bir terlik aranıyorsa ayağın sağlığını bozmayan ve rahat terlikler seçilmelidir. Evin dışarısında uzun süre giyilecek terliklerde ortopedik olmasına, kısa süreli veya gezmeye giderken giyilecek terliklerde hem şık hem rahat olmasına özen gösterilmelidir. 

Özellikle ayağınızı rahatlatma amacı taşıyan terliklerde en çok dikkat edeceğiniz nokta nefes almasıdır. Terli ayaklarla dolaşmayı kimse istemez. Sıcak havalarda terlemek normal olsa da ayağı bu terden korumak için yapılabilecek şeyler vardır. Örneğin, ayağın terlemesini önleyecek tabanlıklara sahip ayakkabıları tercih etmelisiniz. En kaliteli terlikler koyun derisinden yapılanlar olacaktır; ancak maliyeti ve bulunmasının zorluğu nedeniyle tercih edilemeyebilir. Ev içinde peluş terlikleri dışarıda ise deri şeritli topuklu terlikleri uygun fiyatlarıyla mağazamızdan tercih edebilirsiniz.

Tıpkı açık havada giyilen ayakkabılar gibi terlikler için de ayakkabı numarası çok önemlidir. Aksi takdirde terlik giymek rahatlıktan çok eziyete dönüşecektir. Ayak vurması, su toplaması veya yara gibi problemlere yol açabilir. Bale ayakkabısı tarzındaki terlikler, dar ve orta genişlikteki ayaklar için daha uygundur. Geniş bir ayak için açıklığı bulunan terliklere göz atmak gerekir. Mokasen tarzı ayakkabılar ve terlikler esnemeye uygun olduğundan büyük numara kadın ayakkabılar için ideal olacaktır. 

 

Bir önceki yazımıza https://www.ervaninbutigi.com/blog/icerik/sorunlu-ayaklar-icin-ayakkabi-modelleri linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: terlik seçimi
Haziran 12, 2021
Listeye dön